Wokół tego, czy niemowlę powinno leżeć na brzuszku czy nie, narosło sporo kontrowersji. Jedni mówią, że to konieczne, inny straszą i każą czekać, aż maluch będzie podnosił główkę. A jak jest faktycznie? Czy powinniśmy obracać dziecko na brzuszek?

Jak leżenie na brzuchu wpływa na rozwój dziecka?

Maluszek przez leżenie na brzuchu poznaje świat dookoła niego i uczy się, że ma on o wiele więcej stron niż to, co widział do tej pory. Naturalna ciekawość popycha dziecko do tego, żeby obracać i podnosić główkę, dzięki czemu nie odkształca się ona od długiego leżenia w jednej pozycji. Rozglądanie się pobudza też rozwój mózgu, który może przyswajać w ten sposób więcej informacji – maluch uczy się między innymi obserwowania i podążania wzrokiem za ruszającymi się przedmiotami.

W tej pozycji maluch ćwiczy też mięśnie plecków i karku, które pozwolą mu już od początku utrzymywać prawidłową postawę. Również biodra korzystają na leżeniu na brzuszku, bo dziecko tak ułożone odruchowo podkurcza nóżki. Stopniowo zginają i prostują się także rączki, ćwicząc mięśnie. Z początku są przykurczone, blisko ciała, ale z czasem maluch zacznie wyciągać rączki coraz dalej przed siebie i próbować się na nich podpierać.

Leżenie na brzuchu to też bardzo dobry sposób na kolki. Najczęściej cierpią na nie dzieci do 3 miesiąca życia, kiedy układ pokarmowy dopiero przyzwyczaja się do trawienia. A leżenie na brzuszku działa jak naturalny masaż i pomaga stymulować prawidłową pracę jelit.

Kiedy kłaść dziecko na brzuszku i czy mu pomagać?

Niektóre mamy obawiają się układania dziecka na brzuszku. Wynika to najczęściej ze źle rozumianych obaw przed tzw. śmiercią łóżeczkową. Warto jednak pamiętać, że ten problem dotyczy tylko dzieci śpiących. Dodatkowo, rodzice obawiają się czasem, że maluszek, który nie umie jeszcze podnosić i utrzymywać główki, jest zbyt delikatny na leżenie na brzuszku. Chcą oni wtedy czekać, aż dziecko nabierze więcej sprawności i wzmocni mięśnie karku.

Nie czekaj – z leżenia na brzuszku wynikają same korzyści!

Niestety, takie przeczekiwanie przynosi dokładnie odwrotny skutek! Dziecko uczy się podnoszenia główki właśnie przez leżenie na brzuszku – gdy jest mu to niezbędne do swobodnego oglądania świata. Maluchy powinny bezwzględnie spać na pleckach, ale w ciągu dnia, kiedy są aktywne i chcą się bawić, należy układać je na brzuszku już od pierwszych dni życia. Pamiętaj jednak, że gdy maluch jest na brzuchu, musisz cały czas go pilnować!

Na początek układaj maluszka na brzuszku na kilka-kilkanaście sekund. Stopniowo możesz wydłużać ten czas i zachęcać dziecko do samodzielnego obracania się. Kiedy zobaczysz, że maluch próbuje się przewrócić na brzuszek, podeprzyj mu plecki oraz główkę i delikatnie pomóż. Dla prawidłowego rozwoju dziecko powinno spędzać czas na brzuszku już od pierwszych dni. Po ukończeniu 6 miesięcy, maluch nie ma już nic ciekawego i rozwojowego do robienia leżąc na pleckach, ale żeby mógł przejść do kolejnych etapów rozwoju, musi być przyzwyczajany do leżenia na brzuszku znacznie wcześniej.

A co jeśli maluch płacze i nie chce leżeć na brzuchu?

Zdarza się, że dziecko reaguje bardzo żywiołowym protestem na leżenie na brzuchu i zupełnie nie chce utrzymywać główki w górze. Zwykle nie jest to płacz od razu, ale dopiero po chwili. Jeśli tak się dzieje, koniecznie zasięgnij porady lekarza i fizjoterapeuty, bo może to być oznaka poważniejszych problemów. Ćwiczenia z terapeutą pozwolą na szybką poprawę, ale niezbędna jest też stała praca z maluchem w domu. Jak to robić pomoże ci określić specjalista, który pokaże ci ćwiczenia wspierające rozwój niemowlaka.

Jak zachęcać małe dziecko do podnoszenia główki i leżenia na brzuchu?

Aby przyzwyczajać i zachęcać dziecko do leżenia w pozycji na brzuchu, trzeba mu pomagać. Bardzo ważne jest podłoże – najlepiej, by była to mata. Kocyk może się podwijać i maluch zamiast wyciągać rączki przed siebie, będzie tylko zwijał kocyk pod ciałko. Mata edukacyjna dla niemowlaka zawiera też zabawki i szeleszczące, wydające dźwięki elementy, które wzbudzą w maluchu ciekawość i zachęcą go do eksplorowania otoczenia.

Pamiętaj też, że w pierwszych miesiącach dzieci bardzo dobrze reagują na widok znajomych twarzy – znacznie lepiej niż na większość zabawek. Dlatego początkowe zabawy zacznij od układania malucha na brzuszku i kładź się przed nim, tak by podnosząc główkę widział twoją twarz. Nawiązuj kontakt wzrokowy i mów do dziecka, a szybko zobaczysz, jak robi wszystko, by brać czynny udział w zabawie. A od podnoszenia główki już tylko krok do podpierania się na rączkach i raczkowania!

Autor